Gada augs 2022 – Eiropas saulpurene

   7. – 9.klašu skolēni J. Raiņa Daugavpils 6.pamatskolā no 21. – 25. novembrim piedalījās konkursā skaistākā Eiropas saulespurene. Šajā konkursā katrs skolēns varēja izpaust savas radošas prasmes un spējas.

   Latvijas Botāniķu biedrība savā 70 gadu jubilejā Gada auga 2022 godā iecēlusi krāšņi ziedošu dabisko pļavu iemītnieci – Eiropas saulpureni Trollius europaeus.

   Augs savu dzelteno un apaļo ziedu dēļ ir ieguvis daudz tēlainu tautas nosaukumu: sviesta bumba, sviesta pika, āžpoga, buļļpiere, bumbuļpuķe, cāļa galva, dzegužbumba, sviestene, zaķupoga, aungalviņa, sviestpurene, sviesta bunga, bullīši, apaļā purene, vējpurene, cāļa poga, buļļa piere, bumbulīši, vācpurniņi, kundzene u.c. Savukārt auga zinātniskais nosaukums cēlies no latīņu vārda “trulleus”, kas tulkojumā nozīmē “apaļš trauks vai bļoda”. Izskata dēļ senajos laikos cilvēki saulpurenei piešķīra maģiskas īpašības. To izmantoja, lai aizbaidītu no mājām ļaunos garus. Skandināvu leģendas vēsta, ka saulpurenes to skaistuma dēļ iecienījuši meža iemītnieki – troļļi.

    Eiropas saulpurene ir daudzgadīgs, vidēja lieluma gundegu dzimtas augs ar dzelteniem lodveida ziediem. Sastopams mitros zālājos, mežmalās, reizēm skrajos, auglīgos mežos uz kaļķainām augsnēm. Zied maijā un jūnija sākumā. Neziedošu saulpureņu lapas var sajaukt ar gandrenēm un gundegām. Augs ir viegli indīgs.

Labākie skolēnu darbi tika uz skolas izstādi un tos var apskatīt skolas 3. stāva stendos. Paldies centīgākiem un radošākajiem skolēniem. Pateicības saņēma; –

  1. b klases skolniece Olesja Pilace,
  2. a klases skolniece Anastasija Solovjeva,
  3. a klases skolniece Milena Kurtiša,
  4. a klases skolniece Jekaterina Voroņina,
  5. a klases skolēns Vjačeslavs Semjonovs,
  6. a klases skolniece Alisa Poliščuka.

 

Galerijā var apskatīt fotogrāfijas.

Informāciju sagatavoja;

Vizuālās mākslas skolotāja

Natālija Mihailova

Copyright © 2023 J. Raiņa Daugavpils 6. pamatskola